با ساخت راه آهن، مهندس شو!

index railway bridge construction

قدیمی ترها می دانند که مهندس شدن یک زمانی خیلی کلاس داشت و خیلی ها از پدر و مادر که خودشان امکان لازم برای رسیدن به این جایگاه را نداشتند، فرزندانشان را تشویق می کردند که مهندس شوند. هنوز هم خیلی ها هستند که مهندسی را دوست دارند. بازی ساخت راه آهن مارشمالو، یک ماجراجویی مهندسی برای بچه‌های شماست که در آن یک روند طراحی مهندسی به صورت ساده انجام می شود.

  • چقدر طول می کشد؟ 30 دقیقه
  • کودک من چه چیزی از این بازی یاد می گیرد؟ استدلال علمی، تشخیص الگو، پل سازی
  • برای چه سنی مناسب است؟ 5 تا 8 سال

برای بازی چه چیزی نیاز است؟

  1. شما و فرزندتان!
  2. مارشمالو (همان پفنبات یا هر شیرینی دیگری که حالت خمیری داشته باشد. البته از خمیر بازی هم می توانید استفاده کنید اما استفاده از مارشمالو باعث جذابیت بیشتر بازی می شود و در انتهای بازی می تواند به عنوان جایزه کودک هم باشد)
  3. خلال دندان
  4. هر نوع ماشین و قطار اسباب بازی و یک چیزی شبیه به ریل برای آن ها (می توانید از چند تکه چوب یا هر چیز دیگری نیز استفاده کنید)
  5. زمان سنج

روش انجام بازی چگونه است؟

در این بازی آموزشی، فرزند شما یک مدل کوچک از یک راه آهن می سازند. البته برای انجام این کار زمان و وسایل محدودی در اختیار دارد. مقداری مارشمالو، خلال دندان و قطار اسباب بازی وسایلی هستند که کودک با استفاده از آن ها و با حمایت شما باید کار ساخت پل راه آهن را انجام دهد. با شروع بازی، زمان سنج را فعال کنید و به کودک بگویید که بازی شروع شده و 25 دقیقه فرصت دارد. این پل در نهایت بین دو بلندی قرار می گیرد و باعث می شود که قطار بتواند از حفره بین آن دو بلندی عبور کند.

مرحله اول: توضیح چالش به کودک

The stage of railway bridge construction
مرحله اول: به کودک توضیح دهید چه کار باید بکند

بچه (یا بچه ها) را دور میز جمع کنید. مجموعه مواد اولیه ای را که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، مشخص کنید: مارشمالو، خلال دندان، چند قطار اسباب‌بازی، ماشین‌های اسباب‌بازی و غیره.

اکنون چالش اصلی را به آنها بگویید: آنها باید یک راه آهن پایدار و کاربردی بسازند، تنها با استفاده از این مواد و هیچ چیز دیگری!

مرحله دوم: یک سرنخ به کودک بدهید

The second stage of railway bridge construction
مرحله دوم: اگر لازم شد، کودک را راهنمایی کنید

بعد از اینکه وسایل را در اختیار کودک گذاشتید، شاید اولین سوالی که از شما بپرسد این باشد که چطور باید این کار را انجام دهم. ابتدا اجازه دهید به اندازه کافی فکر کند. اگر کار خوب جلو نرفت به طور غیر مستقیم فرزندتان را راهنمایی کنید. به طور مثال به او بگویید که باید مارشمالوها را به خلال دندان وصل کند. می‌توانید آنها را تشویق کنید که مسیری مستقیم و کم ارتفاع داشته باشند – یا بخواهید که تونل‌ها، پل‌ها، منحنی‌ها، مسیرهای دو طبقه – یا هر چیزی که می‌خواهند خودشان را به سمت آن سوق دهند. هیچ مسیر ایده آلی وجود ندارد. تنها مسئله این است که سازه نهایی باید پایدار باشد تا بتواند ریل و ماشین (یا قطار و …) را نگه دارد.

مرحله سوم: زمان را یادآوری کنید

The third stage of railway bridge construction
مرحله سوم: زمان را به فرزندتان یادآوری کنید

به فرزندتان بگویید که فقط 25 دقیقه برای تکمیل ساخت و ساز فرصت دارد. ساعت در حال حرکت است و وقتی 25 دقیقه تمام شد، زمان آزمایش می رسد تا ببینید راه آهن آنها چقدر پایدار و قابل استفاده است. یعنی وقتی زمان تمام شود، اگر سازه ساخته شده بتواند از قطارهای اسباب‌بازی و ماشین‌هایی که از آن عبور می‌کنند پشتیبانی کند، به او جایزه تعلق می گیرد. این جایزه هر چیز کوچکی می تواند باشد. حتی همین مارشمالوها !

مرحله چهارم: وقت آزمایش فرا رسید!

The final stage of railway bridge construction
مرحله چهارم: آنچه کودک ساخته را آزمایش کنید

تایمر تمام شد! اکنون که ساخت و ساز کامل شده است: زمان آزمایش آن است. اجازه دهید بچه‌ها خودشان پل‌ها یا تونل‌هایی که ساخته‌اند را با ماشین‌های اسباب‌بازی و قطار آزمایش کنند. از آن ها بپرسید که به نظرشان آیا سازه ساخته شده دوام دارد؟ آیا آنطور که مهندسان در نظر داشتند عمل می کند؟

اگر در حین آزمایش سازه فروریخت، دوباره به مهندسان کوچک خود فرصت دهید. سعی کنید بفهمید که چه چیزی اشتباه بوده است و از چه تکنیک های مختلفی می توانند برای ساختن یک ساختار قوی تر استفاده کنند.

آن ها را به انجام مجدد کار تشویق کنید، البته همچنان با همان محدودیت ها و کمکشان کنید تا از اشتباهات درس بگیرد تا راه آهن بهتری بسازند.

این فعالیت یک پروژه طراحی و مهندسی برای بچه ها است که با استفاده از یک رویکرد تکراری به بچه ها می آموزد که چگونه برنامه ریزی کنند و بسازند. در این پروژه که با محدودیت در وسایل و زمان همراه است، روش های مختلف برای رسیدن به یک راه حل امتحان می شود. این فعالیت باید به فرزند شما این فرصت را می دهد که نوآور باشند، مواد مختلف را کشف کنند، مسائل را حل کنند و از مهارت های حرکتی ظریف نیز استفاده کنند.

مقالات مرتبط

آیا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟

آیا واقعا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟ بیایید بررسی کنیم که چه مواردی باعث می شود که یادگیری هر موضوعی سخت به نظر برسد؟ اگر کدام یک از شرایط زیر وجود داشته باشد می توان گفت که یادگیری یک موضوع سخت است؟

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *