فراتر از کدنویسی: مهارت های ضروری برای برنامه نویس شدن

essential-skills-for-coding

اگر می خواهید کدنویس حرفه ای باشید، باید علاوه بر دانش کدنویسی، برخی مهارت های ضروری مورد نیاز را در خودتان پرورش دهید. برنامه نویس حرفه ای به چیزی بیش از یادگیری اصول و قواعد برنامه نویسی نیاز دارد و برنامه نویسان بزرگ که تغییرات بزرگ ایجاد می کنند همواره به دنبال یادگیری و ارتقای این مهارت ها در خود بوده اند.

بخشی از کدنویسی شامل یادگیری زبان های برنامه نویسی است، اما این زبان ها با گذشت زمان تغییر می کنند. زبان برنامه نویسی که چند سال پیش رایج بوده، ممکن است اکنون منسوخ شده و زبان جدید دیگری به وجود آمده باشد. به گوشی‌های تلفن همراه خود نگاه کنید و ببینید در طول سال‌ها چقدر تغییر کرده‌اند. واقعا کسی نمی‌داند که وقتی کودکان ما به سن بزرگسالی برسند، کدام روش‌های کدنویسی محبوب خواهند بود و این رشته به سرعت در حال تغییر و رشد است.

همان طور که با یادگیری یک زبان خارجی (مثلا زبان انگلیسی) یادگیری زبان‌های دیگر آسان می شود، زمانی که شخص یک زبان برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرد، یادگیری زبان‌های دیگر نیز به تدریج آسان‌تر می‌شود. به این نکته دقت کنید که بزرگی یک کدنویس به دانستن تعداد زبان های زیاد و مهارت در همه آن ها نیست (هرچند دانستن آن ها هم خیلی عالی است)، بلکه به طرز فکر و مجموعه مهارت‌های خاصی مربوط می‌شود که همه برنامه‌نویسان بزرگ برای موفقیت باید داشته باشند.

در ادامه در مورد لیست مجموعه مهارت های ضروری برای برنامه نویسان جوان صحبت های خواهیم کرد.

تایپ کردن

بله، مهارت اول که شما باید داشته باشید، همین مهارت تایپ کردن است البته به صورت حرفه ای یا همان ده انگشتی. البته مهم نیست که واقعا با ده انگشت تایپ می کنید یا نه، بلکه مهم این است که باید به اندازه ای از مهارت در تایپ کردن برسید که هنگام تایپ کردن تمام تمرکز شما به محتوایی باشد که در حال تایپ کردن آن هستید نه صفحه کلید و جای دکمه ها روی آن. سایت های فارسی و انگلیسی بسیاری هستند که به شما برای یادگیری تایپ ده انگشتی این موضوع کمک می کنند.

چشمان تیزبین

شاید این مورد عجیب باشد و جای دیگری آن را ندیده باشید ولی یکی از موارد بسیار مهم و کمک کننده برای تبدیل شدن به یک کدنویس حرفه ای داشتن چشمان تیزبین است. منظور از چشمان تیزبین یعنی اینکه برنامه نویس بتواند در صفحه ای مملو از عبارات مختلف، آن چیزی که به دنبال آن است را در سریع ترین حالت ممکن بیابد. گاهی اوقات برنامه نویس کلمه ای را به اشتباه تایپ می کند و یا هنگام اشکال زدایی برنامه به دنبال عبارات خاصی در کد می گردد؛ هرچند وجود ابزارهای کدنویسی مجتمع بسیار به برنامه نویس در این زمینه کمک می کند اما داشتن چشمان تیزبین مهارتی است که شما را از جمع برنامه نویسان معمولی جدا می کند.

حل مسئله خلاقانه

برنامه ها و اپلیکیشن های معروف که توجه خیلی ها را به خودشان جلب می کنند، معمولا یک نیاز مهم و اولویت دار را شناسایی کرده و یک راه حل خلاقانه برای آن ارائه داده اند. به عبارت دیگر، برنامه سازی فرآیندی است که ارائه راه حل خلاقانه در آن نقش بسیار اساسی را ایفا می کند و کدنویسی در این فرآیند، فقط آن راه حل خلاقانه را پیاده سازی و اجرا کرده است. بنابراین، ارائه راه حل خلاقانه مهارت بسیار مهم و ضروری برای تمام افرادی است که می خواهند برنامه هایی بسازند که توجه جهانیان را به خود جلب کند. جایی که برنامه نویسان معمولی توانایی و جرات قدم گذاشتن در آن را نخواهند داشت. خبر خوب اینکه خلاقیت یک مهارت است و زمان پرورش این مهارت در همین زمان نوجوانی و جوانی است و حتی می توان از دوران کودکی آن را شروع کرد.

توانایی تجسم

توانایی تجسم مهارت جذابی است که در بسیاری از مسائل به کار می آید. به طور مثال، روانشاسان به افرادی که از صحبت در مقابل جمع ترس دارند توصیه می کنند که خودشان را روی در مقابل جمع زیادی در یک سالن بزرگ تجسم کنند و همین حالت شروع به صحبت کردن کنند. این مهارت در برنامه نویسی نیز بسیار به کار می آید. گاهی اوقات لازم است برنامه نویس، فقط به نگاه کردن به صفحه ای از متون، نحوه کارکردن برنامه خروجی را تصور کند تا نحوه عملکرد برنامه را بهتر متوجه شود. برای تقویت این مهارت در کودکان، باید از آن ها خواسته شود که قبل از اینکه شروع به ایجاد برنامه ای کنند، اول توضیح دهند که برنامه آن ها قرار است دقیقا چه کار کند و چگونه آن کار را انجام دهد. سپس از او بخواهید تصاویری از خروجی ظاهری برنامه را ترسیم کند.

تفکر نقادانه

مهارت تفکر نقادانه که چند دهه است به طور جدی وارد ادبیات مهارتی جهان شده است و در چند سال اخیر هم بسیار مورد توجه بوده است یکی از مهارت های بسیار کلیدی و ضروری برای هر برنامه نویسی است. تفکر نقادانه به برنامه نویس کمک می کند که بتواند از سطح مشکل و نیاز مطرح شده به عمق آن برود و مشکل را به صورت عمیق و ریشه ای درک کند. قطعا تفاوت زیادی بین راه حل ارائه شده توسط کسی که نیازی را به طور عمیق درک کرده و به طور همه جانبه آن را بررسی نموده است، با کسی که به صورت سطحی آن را برخورد کرده، وجود دارد و این همان جایی است که برنامه نویسان حرفه ای از برنامه نویسان معمولی فاصله می گیرند. توانایی مطرح کردن سوالات دقیق، توانایی تفکر عمیق و شفاف، توانایی ارزیابی استدلال ها، توانایی تعریف نظام مند مسائل و مشکلات و توانایی به دست آوردن اطلاعات ارزشمند بعضی از مواردی هستند که در پرورش تفکر نقادانه می توانند کمک کننده باشند.

تفکر منطقی و خطی

کامپیوترها کاملا خطی و منطقی رفتار می کنند و بنابراین کسی که می خواهد با کامپیوترها کار کند و چیزی را به آن ها بفهماند هم باید مثل آن ها فکر کند. به این جمله دقت کنید: اگر نمره خوب در امتحان می خواهی باید تلاش کنی، در غیر این صورت نمره خوبی نمی گیری. الگوی منطقی جمله قبل که در یک برنامه کامپیوتری بارها و بارها تکرار می شود و به آن الگوی if… else می گویند، این گونه است: «اگر این اتفاق افتاد، این کار را انجام بده و اگر نیفتاد آن کار». در واقع بخش بزرگی از هر برنامه کامپیوتری را همین الگوهای منطقی تشکیل می دهند و بنابراین داشتن مهارت تفکر منطقی برای هر برنامه نویس امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. بازی شطرنج یک بازی منطقی و انجام این بازی روش خوبی برای تقویت تفکر منطقی است.

برنامه نویس حرفه ای علاوه بر دانستن کامل زبان برنامه نویسی و اصول و قواعد آن، مهارت های دیگری مانند تایپ سریع، چشمان تیزبین، راه حل های خلاقانه، تفکر نقادانه و تفکر منطقی را دارند که در این نوشته به آن ها اشاره کردیم و البته این ها تنها بخشی از مهارت هایی است که به شما در مسیر برنامه نویس شدن کمک می کند. اگر شما هم می خواهید در دسته برنامه نویسان حرفه ای قرار بگیرید از همین الان شروع کنید. شما هیچ چیز کمتر از دیگران ندارید. کافی است بخواهید و در جهت خواسته تان گام بردارید.

مقالات مرتبط

آیا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟

آیا واقعا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟ بیایید بررسی کنیم که چه مواردی باعث می شود که یادگیری هر موضوعی سخت به نظر برسد؟ اگر کدام یک از شرایط زیر وجود داشته باشد می توان گفت که یادگیری یک موضوع سخت است؟

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *