تهیه ساندویچ خوشمزه با ربات سرآشپز

robots-makes-sandwich

همیشه وقتی پای خوردنی در میان باشد، همه چیز جذاب تر از گذشته به نظر می رسد! این جذابیت وقتی دوچندان می شود که یک ربات برای ما ساندویچ درست کند. این فعالیت، یک بازی آموزشی جذاب و البته خوشمزه است. انگار ربات ها همیشه هم ترسناک نیستند. اگر آماده اید، با هم به ادامه مطلب و چگونگی انجام این بازی بپردازیم.

  • چقدر طول می کشد؟ 30 دقیقه
  • چه چیزهایی نیاز است؟ به جز شما و فرزندتان، نان، پنیر، گوجه، کاهو و چاقوی پلاستیکی نیاز است
  • برای چه سنی مناسب است؟ 4 تا 10 سال

روش انجام بازی چگونه است؟

در این فعالیت، در ابتدا کودکِ شما نقش یک ربات سرآشپز را بازی می کند. وقتی که در آشپزخانه هستید و کودک بهانه یک خوردنی خوشمزه را می گیرد بهترین فرصت است تا برای تهیه یک میان وعده از او بخواهید نقش یک ربات سرآشپز را بازی کند.

باید گام به گام به فرزندتان بگویید که برای درست کردن ساندویچ چه کاری انجام دهد. لطفا بسیار دقیق باشید و مراحل انجام کار را به کارهای کوچک و بسیار جزیی تقسیم کنید. مثلا به جای اینکه بگویید: «در ابتدا مواد لازم را آماده کرده و پس از شستن خرد می کنیم»، بگویید: «ابتدا یک عدد گوجه و مقداری کاهو برمی داریم. سپس شیر آب را باز می کنیم. سپس گوجه را می شوییم. سپس کاهو را می شوییم. سپس گوجه را خرد می کنیم و …». می بینید که یک مرحله کلی را می توان به چندین مرحله جزیی و دقیق تجزیه کرد. کار تجزیه را به صورتی انجام دهید که فقط شامل یک کار باشد نه چند کار به صورت همزمان.

بهتر است کار آماده کردن ساندویچ حداقل 7 مرحله باشد. پس از اتمام کار و آماده شدن ساندویچ، نقش ها عوض می شود و این بار فرزندتان طرز تهیه ساندویچ را می گوید و شما به عنوان ربات کار تهیه ساندویچ را برعهده خواهید داشت. این کار می تواند تا 30 دقیقه انجام شود و یا هر وقتی که مواد اولیه تمام نشده باشد!

مرحله اول: مواد لازم را آماده کنید

Prepare the necessary ingredients for the sandwich
مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

مواد لازم برای ساندویچ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و آنها را روی میز قرار دهید. هر چیزی که دوست دارید: پنیر، گوجه فرنگی، خیار، ترشی، سس مایونز، کاهو یا هر چیز دیگری که از آن لذت می برید. سپس، همه آن را به همراه یک بشقاب و یک تخته برش روی میز خود قرار دهید.

مرحله دوم: قانون بازی را به کودک توضیح دهید!

حالا نوبت کوچولو است. از کودک خود بخواهید که یک ربات ساندویچی باشد.

قانون بازی را به آن ها بگویید: آنها باید دقیقاً هر کاری را که به آنها می گویید رعایت کنند و نباید هیچ کاری را بیشتر، کمتر یا به صورتی متفاوت از آنچه شنیده اند، انجام دهند.

مرحله سوم: ربات خود را برنامه نویسی کنید!

Programming a robot to make sandwiches
مرحله سوم: کار را به مراحل کوچک تجزیه کنید. هر مرحله باید به اندازه کافی واضح و کوتاه باشد

اکنون بازی شروع می شود: شما دستورالعمل های گام به گام برای ربات خود در مورد نحوه ساخت یک ساندویچ خوشمزه را صادر می کنید و ربات اجرا می کند.

همانطور که شروع می کنید، متوجه خواهید شد: بهترین دستورالعمل ها بسیار تحت اللفظی، دقیق و مستقیم هستند. مراحل را کوتاه و واضح نگه دارید.

اگر ربات شما اشتباه کرد مثلا کاری را کم، زیاد یا اشتباه انجام داد، با تکرار یک جمله نقص در کار را به آن ها هشدار دهید.

کار را ادامه دهید تا زمانی که در بشقاب خود، یک ساندویچ آماده برای خوردن داشته باشید!

مرحله چهارم: نقش ها را تعویض کنید

Switch roles to make new sandwiches
مرحله چهارم: وقتی ساندویچ آماده شد، حالا نوبت شماست که ربات شوید!

هنگامی که ساندویچ توسط شما به عنوان برنامه نویس و فرزندتان به عنوان ربات آماده شد، نقش ها را عوض کنید.

از این لحظه به بعد شما یک ربات سرآشپز هستید و فرزندتان برنامه نویس.

بگذارید فرزندتان قدم به قدم به شما بگوید که برای درست کردن یک ساندویچ چه کاری انجام دهید. دستورالعمل های آنها را همان طور که گفته می شود دنبال کنید (حتی اگر بی معنی باشد). همانطور که آنها کار اشتباه شما را مشاهده می کنند، باید بتوانند برنامه نویسی خود را در مورد ربات ساندویچ بهبود بخشند.

اگر کودک چیزی می گوید که بیش از حد گسترده یا نادرست است، به او بگویید: «متاسفانه ربات قادر به انجام کار درخواستی نیست. لطفا کار را به صورت صحیح و واضح بگویید». به طور مثال: وقتی می گوید: «مواد آماده شده را درون ساندویچ می گذاریم»، این برای ربات یک کار نامفهوم است و باید به طور دقیق و واضح و مرحله به مرحله باشد.

ادامه دهید تا ساندویچ دوم کامل شود و از خلاقیت های تان لذت ببرید! نوش جان!

فعالیت رباتِ ساندویچ ساز، به کودک شما کمک می کند تا برنامه نویسی، مفاهیم و شیوه های تفکر محاسباتی را درک کند. با مشاهده مرحله به مرحله کار آماده کردن ساندویچ، مفهوم “تجزیه” را می آموزند و یاد می گیرند که در مواجهه با مسائل مختلف، کارهای به ظاهر دشوار را به کارهای کوچک تر تقسیم کنند و سپس هرکدام از مراحل کوچک تر را به درستی ترتیب دهند.

مقالات مرتبط

آیا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟

آیا واقعا یادگیری برنامه نویسی برای نوجوانان سخت است؟ بیایید بررسی کنیم که چه مواردی باعث می شود که یادگیری هر موضوعی سخت به نظر برسد؟ اگر کدام یک از شرایط زیر وجود داشته باشد می توان گفت که یادگیری یک موضوع سخت است؟

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *